58 Adriaansz. de Ruyter vereerden na zijn tocht naar Chattham in 1667. Op de cuppa, is deze roemrijke tocht in émail afgebeeld: op de voorgrond de kleine stad met bijschrift „Chetham", de gespannen ketting die het Nederlandse oorlogsschip juist raakt en voorts het tal rijke gevolg van de rijk versierde en gepavoiseerde schepen. Deze geëmailleerde voorstelling is boven en onder afgesloten door acanthusfriezen, die zich herhalen op de voet en op het deksel. (Tentoongesteld in de Historische afdeling van het Rijksmuseum.) Overvloediger en fraaier uitgevoerd is het bloem ornament op vazen en flessen, die ook het meester teken van Nicolaes Loockemans, een anker, dragen. Vermoedelijk een geschenk van de Stadhouder-Koning Willem III aan graaf Willem Bentinck, bevinden zich deze voorname zilverwerken nog op Welbeck Abbey in Schotland, de bezitting van de hertog van Port land, afstammeling van de oorspronkelijke eigenaar. Van het stel, dat bestaat uit een pul, twee kleinere vazen en een paar flessen, zijn enige stukken voorzien van het jaarletter D of E van 1678 en 1679, dus van na de dood van Nicolaes en dus uit zijn atelier afkomstig, dat zijn weduwe voortzette, met behulp van B. van Milanen een zilversmid uit Schoonhoven1). Acanthusranken, waartussen zwevende cupido's, sieren de peervormige potten, wier voet en mondrand voorzien zijn van een lijst van symmetrische acanthusbladeren. Deze lijsten herhalen zich op de flessen, waarop ook guirlandes van vruchten en bloemen waartussen putti, druiventrossen dragend, op gegranuleerde grond zijn gedreven en geci seleerd (afb. 61). Een tweede Hagenaar Johannes du Vignon(16281717) dreef de fraaie ranken van inheemse bloemen op de schaal in bezit van de Oud-Katholieke Kerk St. Gertrude te Utrecht (afb. 62). Dergelijke ranken, misschien zwie riger getekend en waartussen dieren en vogels huizen, gebruikte de Rotterdamse zilversmid De Haan, voor de 1) Zie H. E. van Gelder, Oud-Holland 1950, I en II.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 56