57 sierlijke guirlandes op een specerijdoos behorend tot de zilverschat van het Deutzenhofje. Plastisch gedreven en een voorname plaats innemend, komt dit ornament na het begin der XVIe eeuw pas na anderhalve eeuw weer terug. De Snakerijen en Compartementen van Lutma, zo ge zocht tot het midden der XVIIe eeuw, boeiden een decen nium later de jonge generatie niet meer; inheemse flora zoals tulp en pioen, maar ook het Griekse acanthusblad, werden tot ranken of lijsten verwerkt. Evenals de mees ter E.S., en later bij zijn volgeling de zilversmid-graveur Israhel van Meckenem in het midden der XVe eeuw, dre ven ook de Nederlandse zilversmeden dieren en vogels tussen deze ranken, zowel in de tweede helft der XVe als in de XVIIe eeuw, terwijl spelende kinderen, de figu- rale symbolen der jaargetijden of de zintuigen niet ver geten werden. Leidende figuren in deze ornamentiek zijn nog niet te noemen: de belangstelling der zilverstuderenden ging tot nu toe uit naar de meesters als de Vianens en Lutma. Er moeten nog meer voorwerpen versierd met lofwerk en rankornament systematisch en chronologisch ge rangschikt worden, meestertekens geïdentificeerd enz. vóórdat de grootmeesters genoemd mogen worden. Mis schien zal dan blijken, dat den Haag en Rotterdam de leiding hadden, inplaats van Utrecht en Amsterdam. De Hagenaar David Micheel paste dit ornament al heel vroeg toe, reeds in 1658 op zijn merkwaardige en monu mentale schotel. De komvorm vertoont een rijk ge dreven rankenspel, waarvoor inheemse bolgewassen als voorbeeld dienden, terwijl in de assen dartele putti op de stengels spelen. Een krans van omkrullende blade ren, die als verfijnde lopende knorren aandoen, cirkelt zich om het wapen van de familie Egmond van de Nijenburg (Heiloo) die de schaal schonk aan de Neder lands Hervormde Kerk te Bergen (N.H.) (afb. 63). Een tweede Haagse zilversmid, Nicolaes Lookemans, maakte ruim gebruik van het acanthusblad als versiering voor de gouden beker, die de Staten van Holland Michiel

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 55