54 ren sieraden aanbiedenop de voorgrond een krokodil, op de achtergrond kamelen en struisvogels. Voor Ame rika koos de zilversmid een Indiaanse vrouw met pijl en boog, terwijl onder een boom, waarin papegaaien hui zen, twee Indianen zitten. Hutten van inboorlingen, apen en granaatappels verlevendigen het tafereel. Afrika wordt gesymboliseerd door een liggende vrouw met pijlenkoker, op de achtergrond negers, een olifant en andere dieren (afb. 57). Op deze Friese drijfwerken, die alle uit de tweede helft der XVIIe eeuw dateren valt het op, dat de figurale reliëfs een grote plaats innemen en dat het kwab-orna ment beperkt wordt tot de omlijstingen; niet alleen in Friesland is dit het geval, ook in Holland en Utrecht is deze veranderde verhouding merkbaar. Het ornament, dat in Adam van Vianen's en Lutma's werken het groot ste deel van het voorwerp, soms het gehele voorwerp voor zich opeiste, werd in de laatste decenniën der XVIIe eeuw een bescheiden rol toebedeeld. De fraaie schotel van een onbekende Amsterdamse zilversmid kan als voorbeeld hiervoor dienen (afb. 58) evenals de schaal van de Delftenaar Philipus Leede van 1668 in particu lier bezit, als bruikleen tentoongesteld in het museum het Prinsenhof te Delft. Op de eerste zijn in lage reliëfs fijn gedreven Bijbelse verhalen afgebeeld, op de tweede symboliseren gedre ven kinderfiguren de vijf zintuigen. De Amsterdamse Lucas Draef liet het ornament zelfs geheel achterwege; zijn monumentale schaal met een diameter van 70 cm, bezit van de Nederlandse Hervormde Kerk te Moor drecht, die van 1670 dateert, is geheel voorzien van Bijbelse taferelen, zowel op de rand als op het plat. Niet alleen een ondergeschikte rol speelt het kwaborna ment, het krijgt ook een ander karakter; de dolfijn- en de kwab-achtige en anorganische motieven verdwijnen, het ornament herinnert nu meer aan het plantenrijk. Reeds werd gewezen op het boomschorsachtige décor op de Poptaschaal, maar ook aan verdroogde bladeren doet de versiering nu soms denken zoals op de schaal, die

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 52