53 komt met dezelfde voorstelling op een in het Rijks museum zich bevindende loden plaquette, door Dr. A. Pit toegeschreven aan Paulus van Vianen. In het einde der XVIe en vooral begin der XVIIe eeuw zijn verschillende series van de „herscheppingen" in gravures verschenen, o.a. van Hendrik Goltzius en van Chrispijn van de Passé, waarin de zilversmeden gegevens vonden voor hun composities. Op de Poptaschaal zijn o.m. afgebeeld: de metamor- phose van Jupiter in een stier, die met Europa de zee overzwemt naar Kreta; Vertumnus, die de jeugdige weduwe Pomona overhaalt te hertrouwen. Daphne aan wie de metamorphose zich begint te voltrekken, haar handen zijn reeds twijgen geworden van de olijfboom, die zij door hulp van Juno zal worden om Apollo te ont vluchten. Op het plat van de schaal zijn o.m. Jupiter en de door Juno, in een koe veranderde Io, afgebeeld, ter wijl de godin in een wagen door pauwen getrokken het aardse tafereel gadeslaat. In het geheel zijn twaalf dezer reliëfs gedreven; onderling gescheiden door het latere enigszins verwordene, boomschorsachtige kwab-orna ment, dat zich langs de rand van de schaal voortzet (afb. 56a). De kan met sterk gebogen contour is eveneens versierd met reliëfs ontleend aan de mythologie, terwijl het dol- fijnvormige oor dat van Lutma's kan in herinnering brengt (afb. 56 b). Een kleine schaal behorend tot de Poptaschat, evenals een schaal in particulier bezit, beide met het bekerteken van Rintie Jans gemerkt, zijn van reliëfs voorzien, die de vier werelddelen symboliseren; onderling vertonen zij enige verschillen. De symbolise rende figuren zijn vermoedelijk geïnspireerd door de gravures van J. Sadeler naar de tekeningen van Dirck Barends. Op de schaal in particulier bezit, die het jaar- letter T van 1670 draagt, wordt Europa voorgesteld als een zittende vrouw met een hoorn van overvloed en een kind met opengeslagen boek, duidend op de rijkdom en het intellect van dit continent. Azië, als zittende vrouw met tulband, ontvangt een bloemenhulde, terwijl kinde-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 51