met de Amsterdamse keuren en het meesterteken I.G.; vermoedelijk heeft Johannes Grill het stel in 1652 ge completeerd. Kandelaars behoorden in de XVIIe eeuw tot de inven tarissen van de overheid, van gilden en hofjes en ver scheiden zijn de vormen, afmetingen en versieringen, die de zilversmeden er aan gaven. De Hagenaar G. Bossche b.v. dreef voor de Leidse over heid in 1662 acht kandelaars van geheel andere vorm dan die van het Deutzenhofje, meer in klassieke dan wel barokke geest. De rechte gecanneleerde stam rust op een onversierde gelobde basis, die zich in groter for maat herhaalt als voet; slechts het gegraveerde wapen van de stad Leiden op één lob van de voet, onderbreekt de glans van het edele metaal (afb. 54). Als derde type kandelaar uit de tweede helft der XVIIe eeuw zijn die met getorste stam; deze komen vrij veel voor, zowel van Amsterdamse, Utrechtse als Friese meesters. De kandelaars deel uitmakend van de Popta- schat, gedreven door Nicolaes Mensma in 1670, be horen tot de rijkste voorbeelden hiervan en vertonen reeds het bloem- en bladornament van de tweede helft der XVIIe eeuw (afb. 55). De naam Mensma wijst vanzelf naar Friesland. Er is reeds de aandacht op gevestigd hoevele namen van goud- en zilversmeden aldaar bekend zijn uit de latere middeleeuwen en de eerste helft der XVIe eeuw, en daarentegen hoe weinige voorwerpen uit die tijd over gebleven zijn. Tegen het einde der XVIe en vooral in de XVIIe eeuw, toen Protestanten ook vrij hun bedrijf konden uitoefenen, herleefde het gildewezen en daar mee ook de kunst die de gildebroeders beoefenden, zo ook de edelsmeedkunst. Menig stuk zilver draagt de Friese stedelijke tekens: de drie kronen van Sneek, de klok van Franeker, de dubbele adelaar van Bolsward en vooral de staande leeuw van de hoofdstad. Het houten gildebord, eigendom van het stedelijk archief te Leeuwarden, thans tentoongesteld in het Fries mu seum, geeft een lijst van meestertekens van 15971854 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 49