50 versiteit de zonen van de Winterkoning studeerden. Ook Brechtel paste het kwab-ornament toe, maar de over vloed van versiering, de sterke welvingen en de gebogen lijnen van de cuppa verlenen een zekere pompeusiteit aan deze monumentale beker, die men in die tijd nog niet in Amsterdam en Utrecht vindt. Op zijn beker voor het Hoogheemschap Schieland, die hij in 1656 dreef, werd het kwabornament vervangen door ranken en festoenen, terwijl spelende putti de kelk dragen (afb. Oud-Holland 1950 I). De rechthoekige mand, toebehorend aan H.K.H. Prinses Wilhelmina, laat deze Haagse zilversmid van een andere zijde kennen, hier paste hij het opengewerkt rankorna- ment toe, dat de zilversmidskunst in de tweede helft der XVIIe eeuw zou beheersen (afb. Oud-Holland 1950 I). Ook Andries Grill behoorde tot de groep Duitse zilver smeden, die zich in de XVIIe eeuw in Nederland vestig den; zijn bekerschroef van 1641 werd reeds genoemd. Als zijn voornaamste werken kunnen beschouwd worden de fraaie gedreven zilveren kan en schotel, toebehorend aan het Deutzenhof te Amsterdam en tentoongesteld in het Rijksmuseum; het kwab-ornament, dat hij op har monische wijze oploste, vertoont een zekere symmetrie in de tekening, die nog geaccentueerd wordt door de onversierde niervormen, die de kwabmotieven scheiden (afb. 51 a-b). Deze vlakke nier- en hartvormen schijnen specifiek Haags en Delfts te zijn; zij komen ook voor op de fraaie Haagse schotel in particulier bezit, gedreven door Gerrit Vuisting in 1656 (afb. 52), evenals op een zoutvat van de Delftse Pieter Groen van 1653 in het Gemeentemuseum het Prinsenhof te Delft (afb. 53) als op de kandelaars behorend tot het bezit van het Deut zenhof. De Delftenaar Willem Brugman verwerkte hier het vroegere eenvoudige renaissancemodel tot een zware barokvorm met gewelfde voet, terwijl de stam onder broken werd door een stoere knoop en het geheel rijk versierd is in dezelfde geest als het drijfwerk op de schaal en kan. De vierde kandelaar tot dit stel behorend is lichter van gewicht dan de overige drie en is gemerkt

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 48