eeuw; zij bouwden waarschijnlijk voort op een oudere traditie, die verrijkt werd door invloed van buitenlandse edelsmeden. Er is weinig belangrijk drijfwerk uit de XVIe eeuw bekend, de keten van het St. Hubertusgilde, met schakels samengesteld uit wapens omlijst door ge weien (in het Rijksmuseum) en de reeds genoemde beker in het Frans Hals Museum door H. Bouwens van de Houven van 1604, behoren tot de voornaamste stukken. De archieven evenwel noemen verschillende namen van Haagse zilversmeden en Dr. H. E. van Gelder kon, dank zij zijn onderzoekingen in verschillende archivalische bronnen, zelfs grote bestellingen noemen, die in de XVe eeuw door het grafelijk hof en door de schutterijen wer den gedaan en in de XVIe eeuw door de overheid o.m. van twee gouden kettingen vereerd aan de gezanten van de koning van Denemarken, besteld bij Simon Adriaensz. en Arent Frans Bom. Ook in de eerste helft der XVIIe eeuw werden belangrijke opdrachten gegeven, waarvoor hoge prijzen vermeld staan, maar waarvan de voorwer pen zelf helaas niet bekend zijn. Droegen de door Van Gelder genoemde zilversmeden, zoals Jan Tyrion, Jacob de Grebber Aerentszoon Nederlandse namen, in de tweede helft der XVIIe waren het verscheidene buiten landse zilversmeden, die op de voorgrond traden. De rijkdom van de republiek lokten ambachtslieden van verschillende Europese steden naar de Lage Landen; tapijtwevers uit Vlaanderen, glasblazers uit Italië ves tigden zich in verschillende steden; de zilversmeden kwamen uit Vlaanderen, Frankrijk, maar vooral uit Duitsland. In Amsterdam, ondanks de vestiging van buitenlandse meesters zoals de Duitse Johannes Grill, bleven Neder landers de leidende figuren; in den Haag waren het evenwel de buitenlanders, die de opdrachten ontvingen. Hans Coenraad Brechtel uit Neurenberg afkomstig, ves tigde zich (1640) in den Haag en reeds een jaar later bestelde Koningin Elisabeth van Bohemen een grote beker die zij schonk aan de stad Leiden aan wier uni- 49 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 47