van het gegraveerde wapen van burgemeester Cornelis de Graeff in een cartouche; het onderschrift in fijn ge graveerd schrift luidt: Met deesen troffel heeft Jacob de Graeff oudt VI jaeren den eersten steen vant Amster dams Stadhuys geleydt op den XXIII Octob. int jaer MDCXLVIII. Op de keerzijde is het tafereel van deze plechtigheid afgebeeld: vier jongens met schootsvel zijn bezig met metselen, de kalkbak naast hen. Het handvat vertoont de wonderlijke snakerijen waarin men meent slechts fantastische ornamenten te onderscheiden, maar waarin toch herinneringen aan menselijk gelaat of die- renkoppen opdoemen. In het Rijksprentenkabinet is een gravure een contre épreuve van het wapen met opschrift aanwezig, ter wijl de troffel zelf als bruikleen in het Rijksmuseum is tentoongesteld. Volgens overlevering zouden er vier troffels gemaakt zijn; of alle door Lutma ontworpen zijn is niet bekend; die met het wapen van Van de Poll, besproken in de Navorscher 1890 blz. 585, schijnt af te wijken van die met het wapen van de Graeff. Hoewel niet van zilver, mag het monumentale koperen hek in de Nieuwe Kerk te Amsterdam genoemd worden; de overlevering zegt tevens dat er zich een alliage van zilver in het koper bevindt, wat niet onwaarschijnlijk is, gezien de fraaie zachtgele kleur van het metaal. De bouw van het Amsterdamse stadhuis, deed de aan dacht vestigen op de nabijgelegen kerk. Plannen werden beraamd voor een hoge toren, die evenwel nooit vol tooid werd, maar waarvan het model in het Rijksmuseum aanwezig is. Jacob van Campen, de ontwerper, koos, in tegenstelling tot zijn raadhuis, de gothische bouwwijze van de kerk; zelfs de ornamenten zijn in laat-middel- eeuwse trant. Lutma daarentegen bleef trouw aan zijn eigen stijl, maar wist deze in harmonie te brengen met de gothische omgeving. Boven de kolommen, afwisselend in renaissance of ba rokke trant, zijn fantastische versieringen aangebracht op de wijze van gothische flamboyant-traceringen, maar 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 44