45 grote band eveneens door engelen gesteund is een twee de opschrift in krachtige lettertypenPax vna trivmphis innvmeres potior. Van de naam Jehovah, in Joods schrift, straalt een hemellicht over het tafereel. Behalve deze zijn verschillende penningen door Lutma gedreven; er kan evenwel volstaan worden te wijzen op het reeds uitgegeven boek in de Heemschutserie, num mer 52, Nederlandse penningen, door Mr. J. W. Frede- riks en de Meesters der Plaquettepenningen, uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Neder- landsch Genootschap voor Munt- en Penningkunde in 1943, van dezelfde hand. Er zijn slechts weinige XVIIe eeuwse Nederlandse zil versmeden wier werken chronologisch gerangschikt kunnen worden, waardoor het mogelijk is de ontwikke ling en de zich wijzigende opvatting van de kunstenaar te volgen. Lutma's vroege streven leerden wij kennen in zijn begrafenisschilden van 1633, zijn pogingen de toen maals nieuwe ornamentiek op een andere wijze op te lossen dan de Vianens, in zijn beker van 1639 (afb. 37) zijn bereiken daarvan in het schaaltje van 1641 (afb. 40) en zijn meesterschap als edelsmid der barok in zijn kan en schotel van 1647 (afb. 45 en 46). Zes jaar later zou hij deze pompeuse vormen vaarwel zeggen, en voor de stad Amsterdam een lampetkan en schaal drijven, edel van vorm en sober van versiering. Gemaakt voor het feestmaal, gegeven door de stedelijke overheid ter ere van de inwijding van het nieuwe raadhuis in 1655 is de rooskantige schaal evenals de gelobde kan voorzien van de wapens der vier Amsterdamse burgemeesters in ge graveerde cartouches van kwabornament. Geen fantas tische versiering trekt de aandacht, slechts de nobele vorm, de meesterlijke bewerking en de zachte glans van het gedreven metaal zijn de schoonheid van dit meester werk (afb. 47). Reeds uit 1648 bestaat een voorwerp, door Lutma ver vaardigd in verband met de bouw van het stadhuis, n.1. een troffel, gebruikt voor de eerste steenlegging. De drie hoekige schep met enigszins afgeronde zijden is voorzien

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 43