38 engelenfiguren tussen de cartouches evenals de orna- raentale omlijstingen zijn van de hand van een meester (afb. 36 a-b). Het is misschien mogelijk, dat over het algemeen het kwabornament in Haarlem later en minder toepassing vond dan in andere steden als b.v. in Utrecht en Amster dam. In deze laatste stad kwam het tot volle ontplooiing; zijn oorsprong, de grotesk werd hier vergeten, het orna ment verloor zijn grilligheid en het zilver werd gedreven in soepele vormen met kwab- en dolfijnornament, aan gevuld met organische en anorganische motieven. Het was Joannes Lutma, die vele variaties op dit thema ontwierp. Afkomstig uit noordelijke provincies vestigde hij zich in 1621 te Amsterdam, waar hij al spoedig de aandacht trok en verschillende opdrachten van de stede lijke overheid ontving. Omtrent zijn jeugd en leertijd is niets bekend, zelfs de plaats en het jaar zijner geboorte zijn niet volkomen zeker. In 1623 bij zijn ondertrouw met Mayken Roelants noemt hij zich: Jan Lutma van Emden, 35 jaar oud; bij zijn tweede huwelijk in 1638 staat in de kerkboeken genoteerd: Joannes Lutma van Groningen, weduwnaar van Mayken Roelants; de laatste toevoeging laat geen twijfel dat dezelfde Lutma bedoeld is. Het is hoogstwaarschijnlijk dat zijn ouders behoor den tot de Protestantse families, die naar Oost-Friesland uitweken en zich te Emden vestigden, waar Joannes ge boren werd. Na de reductie in 1594 werden de naar Groningen terug gekeerde Protestanten bekleed met kerkelijke ambten; ook de naam Lutma vindt men daaronder, o.a. Joannes Lutma als één der eerste ouderlingen, van de nieuwe gereformeerde gemeente; deze Joannes was vermoedelijk de grootvader van de zilversmid1). Het jaar van geboorte is ook niet met zekerheid te be palen, de archivalische gegevens daaromtrent stemmen niet overeen. Als zijn leeftijd vermeld op zijn portretten juist is, dan valt zijn geboortejaar in 1584 of 1585. U Hofstede de Groot: Het Groningsche Almanak 1895.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 36