37 sel, waaraan ook enige van Christiaan toegevoegd zijn, zonder vermelding evenwel welke; door overeenkomst in stijl van de ontwerpen, zijn toeschrijvingen haast niet mogelijk; ook de datum van uitgave ontbreekt. De Con- stige Modellen illustreren het streven niet alleen van de Vianens, maar tevens van andere edelsmeden in de Noor delijke Nederlanden in de eerste helft der XVIIe eeuw; want niet alleen te Utrecht, ook in andere steden werd gretig gebruik gemaakt van de nieuwe vormen, die mis schien wel voor het eerst in Nederland in de bisschops stad door de Vianens in zilver op zo overtuigende wijze werden gedreven. Niet door alle zilversmeden evenwel direkt; zoals er vooruitstrevenden waren, die spoedig de nieuwe versieringswijze toepasten, zo waren er ook, al zijn deze in de minderheid, die geen afstand kon den doen van de traditionele vormen. Nadat de Vianens hun sierschalen gedreven hadden, vervaardigde de Delftenaar, Cornelis Adriaan van Bleyswijk meesterteken een lelie in 1628 een lampet en bekken waarvan de symmetrie van het orna ment en de zich herhalen der motieven van een vroegere periode spreken. De voluutvormige bladeren op de kan en vooral de ornamentale omlijsting langs de rand van de schaal vertonen evenwel een soepelheid van modelé, die niet bij de vroegere renaissance voorwerpen te vin den is. Deze kan en schaal zijn bezit van de Oud-Katho lieke Kathedraal te Utrecht (afb. 25 a-b). De Haarlemmer, Pieter Cornelis Ebbekin, paste even min dadelijk de kwabmotieven toe. De ampullen en het blad, bezit van de St. Nicolaaskerk te Amsterdam, voorzien van zijn monogram als meesterteken, zijn ver sierd met rolwerk-cartouches, die zeker vroeger ge dateerd zouden worden, als de jaarletters niet de juiste data, 1662 en 1663, verraadden; ook de plaatsing van de lijdensattributen, de symbolen van de offerdood van Christus, zonder enige binding, los naast elkaar gedre ven, doen aan een vroegere periode denken. En toch, ondanks zijn archaïserende neigingen was Ebbekin een vakkundig zilversmid; de gedreven reliëfs, de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 35