festoenen, die onder de golvende rand hangen afb. 34) Het tweede zoutvat vertoont dezelfde bouw, de figurale groep is hier ontleend aan Genesis XXII. De oude Abra ham houdt de bijl reeds omhoog en hij zou juist aan God's bevel gehoorzamen en zijn zoon offeren, maar de engel grijpt zijn hand. Eén dezer zoutvaten is gemerkt A. D. Vianen 1620, het tweede draagt dezelfde signatuur en het jaartal 1621; zij behoren tot de merkwaardigste drijfwerken in edelmetaal, die ooit gemaakt zijn. Een verguld zilveren beker in het Rijksmuseum, die de vorm van een schelp heeft, wordt gedragen door een stam van dooreengeslingerde menselijke figuren; deze evenals het vrouwelijk lichaam, dat zich over de cuppa buigt, gaan over en vervagen zich in het gedreven orna ment dat het voorwerp vormt. Door Adam gesigneerd en 1625 gedateerd is deze beker niet slechts typerend voor zijn werk maar ook voor veel zilver uit dit tijdperk. Christiaan, zoon van Adam, te Utrecht geboren, werd reeds in 1616 als leerling in het gilde opgenomen en in 1628 na zijn afgelegde proef als meester toegelaten. Bewonderaar van zijn vader's scheppingen, ademt zijn drijfwerk dezelfde geest en daar hij hetzelfde meester teken gebruikte, is het identificeren van de drijfwerken van vader en zoon niet eenvoudig, zodat het mogelijk is dat enige voorwerpen nog op naam van de vader staan, die door de zoon gedreven zijn en misschien ook om gekeerd. Slechts weinige voorwerpen zijn bekend waarover geen twijfel bestaat, dat zij van de hand van Christiaan zijn; daartoe behoort de monumentale schaal in het Victoria en Albert Museum te Londen, gemerkt C. de Vianen fecit 1635. De grote schotel, gedreven uit één plaat zil ver, heeft twee toegewende dolfijnen als rand van een bassin, waarin het water schijnt te stromen uit een frats tussen de koppen der dolfijnen en weg te stromen onder een tweede frats, gedreven aan het ondereinde van de rand. In het golvende water van de gelobde schaal zwemt een dolfijn, die een kleine spartelende nakomeling in zijn 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 33