vures o.a. een fraaie plattegrond van de stad Utrecht met silhouetten van enige delen der stad1). Van meer belang zijn evenwel zijn schilderachtige reliëfs op de bodem van schalen; waarvan de reeds genoemde in het Victoria Albertmuseum te Londen getekend met het Utrechts wapen, het jaarletter R (1612) en het monogram van A.V.V. één der vroegste is. De ronde platte schaal op balustervoet vertoont de re naissance vorm; het reliëf, dat vlak gedreven is in de schaal, Salomon's rechtspraak voorstellend, heeft ruimte en perspectieven, zoals Lucas van Leyden in het begin der XVIe eeuw wist te schilderen, de ornamentale om lijsting is nog in de geest der XVIe eeuw (afb. 33). Van twee jaar later dateert de verguld zilveren schaal, tentoongesteld in het Rijksmuseum, eigendom der stad Amsterdam. Op het plat van de schotel is in zeer laag reliëf de slag van Nieuwpoort gedreven, minutieus en juist getekend is de oorlogssituatie in al haar spanningen en bewegelijkheid afgebeeld. Op de rand van de schaal zijn veld- en zeeslagen uit de tachtigjarige oorlog even eens in laag reliëf, terwijl op de navel het wapen van Amsterdam en het jaartal 1614 gegraveerd zijn. Op de kan, die de renaissance vorm nog vertoont, stellen de reliëfs voor: het ontzet van Leiden, de slag op de Zuiderzee en het beleg van Alkmaar. De ovale medail lons hebben hier de strakheid der vroegere periode ver loren, zijn als het ware gekneed evenals de fratsen op de kan en de cartouches op de schaal; maar de vrijheid van vorm, het soepele in elkaar vloeiende van het echte kwabornament worden nog gemist (afb. 30 en 31). Al spoedig evenwel overwint Adam deze aarzeling en bij zijn kan van 1620 valt het dynamische in bouw op in vergelijking met de bovengenoemde lampet. Voet, vat, hals en tuit zijn zonder scherpe afscheidingen en men voelt als het ware de hamerslag, die het voorwerp dreef in deze rondingen uit één stuk zilver. Het schil derachtige van zijn vroege werken, maakt plaats voor U Afb. Oud-Holland 1937. 33 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 31