30 schilderij op koper, laat ons dit vriendental zien. Hoe wel Joannes Lutma gesigneerd, is hij waarschijnlijk slechts de ontwerper van de omlijsting (afb. 49). Het was te Praag dat Paulus in de gelegenheid gesteld werd zijn talent te ontwikkelen en zijn klassieke ont werpen, ontleend aan de mythologie, als reliëfs in het edele metaal te drijven. Een grote plaquette voorstellend een maaltijd der Olym pische goden en een tweede, Minerva en de Muzen, zijn meesterwerken van drijfkunst, maar worden nog over troffen door een kleiner reliëf van 1610, de slapende Argus. Diagonaalsgewijze geplaatst in het vlak is het slapende lichaam, de spieren ontspannen, de armen slap neerhangend, op geniale wijze gedreven in het blanke zilver. Dit reliëf evenals de godenmaaltijd zijn in het Rijksmuseum tentoongesteld. De geschiedenis van Diana en Actaëon heeft Paulus jaren bezig gehouden.Twee kleine verguldzilveren reliëfs in de collectie Dreesmann vertonen deze mythologische geschiedenis; zij hebben vermoedelijk gediend als voor studies voor zijn grotere composities, waarvan één, vol gens inschrift, dateert uit 1610, gedreven op een gouden beker, vroeger in het bezit van de prins von Wied. Diana en haar maagden door Actaëon bespied zijn in laag reliëf afgebeeld in een landschap, gescheiden door rotsformaties en fijnbetakte bomen van het tweede tafereel, een jachtscène. Zijn de figuren in klassieke geest behandeld, de voet en het deksel van de beker vertonen reeds de grillige fratsen van de nieuwe ornamentiek (afb. 26). Op nog meesterlijker wijze heeft Paulus dit thema be handeld in 1613, het jaar van of vóór zijn plotselinge dood. Op de reeds genoemde schaal is op het plat de godin omringd door haar nymphen velen in aantal aan de waterbron afgebeeldaan de oever staat Actaëon, door de nymphen met water besproeid; de horens van het dier, dat hij straks worden zal, zijn reeds zichtbaar (afb. 29 b). Zelden, misschien nimmer, is het vrouwelijk lichaam in

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 28