gecombineerd tot een speciale stijl en de zilversmeden waren het voornamelijk, die al spoedig de nieuwe vor men aanvaardden, zo passend bij het materiaal dat zij verwerkten en waaraan zij een nationaal, zelfs soms een persoonlijk karakter, wisten te geven. Gewoonlijk werd Adam van Vianen beschouwd als de eerste, die dit nieuwe ornament in zijn volle ontwikke ling toepaste, thans is men geneigd aan te nemen, dat het zijn oudere broer, Paulus was, die Adam tot voor beeld diende; hetgeen kan blijken uit vergelijking van twee schalen. Een dubbelschaal van Paulus van Vianen, gedateerd 1613, vertoont een rand van kwabornament in een verder stadium van ontwikkeling (afb. 28 en 29) dan b.v. de schaal en kan van Adam van 1614, waar van de cartouches niet vrij zijn van renaissance remi niscenties (afb. 30). Paulus was in 1613 in Nederland geweest en na zijn dood in hetzelfde jaar of in 1614 te Praag werd Adam tot voogd van zijn minderjarige kinderen benoemd. Hij leerde dus het werk van zijn broeder van naderbij ken nen en ontkwam niet aan diens invloed. Paulus werd omstreeks 1555 te Utrecht geboren als zoon van Willem Eerstensz van Vianen, goudsmid en graveur te Utrecht. Hij verliet zijn vaderland zoals vele kunstenaars in de XVle en begin der XVIIe eeuw; even als dezen trok hij naar Italië in de periode van de hoog- renaissance en de beginnende barok, welks beider in vloed hij onderging. Vermoedelijk na een verblijf te Neurenberg, waar de zilversmidskunst op hoog peil stond, ging hij in 1596 naar München en daarna naar Praag, waar hij van 1603 tot zijn dood aan het hof van Rudolf II (15761612) werkzaam was. Deze kunstlievende vorst verzamelde in zijn residentie kunstenaars uit verschillende landen, zo wel schilders, beeldhouwers als kunstnijveren. Behalve de zilversmid Paulus van Vianen waren de Nederlanders Hans van Aken als schilder en Adriaan de Vries als beeldhouwer daar werkzaam. Een gravure van Jacobus Lutma naar een miniatuur- 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 27