25 wapens, de familiewapens vooral, als zij alliantie wapens zijn, hulpmiddelen om de plaats van herkomst of jaar van ontstaan te bepalen. Tegen het midden der XVIIe eeuw wordt de cuppa lager, de liprand is dan gewoonlijk ellipsvormig, terwijl het gegraveerde décor vervangen werd door gedreven lob ben of kwabornamenten. Toen het lofwerk op zijn beurt de plaats innam van kwab- en weekdierversiering werd de brandewijnkom ook voorzien van geciseleerde ranken op gegranuleerde grond, zoals de afgebeelde van de Leeuwarder Johannes Lely (afb. 20). Bij het rondgaan van de rozijnen op brandewijn in deze fraaie kommen, ontbrak de bijbehorende lepel niet, waarmede de gasten om beurt een schep vol nuttigden van deze volksdrank. Molenbekers, dobbel- en stortebekers droegen tot de vrolijkheid der feesten bij. Zoals de naam van eerst ge noemde reeds aanduidt, is de beker voorzien van een molen; een trap, waarop de molenaar of zijn knechten staan, geeft toegang tot de geopende deur. Door te bla zen in een pijp, aangebracht naast de trap, worden de wieken van de molen in beweging gebracht; de kunst was, de beker leeg te drinken voordat de wieken stil stonden, anders was men gedoemd evenveel bekers te ledigen als aangegeven waren door het klokje op het molenaarshuisje. Deze molenbekers komen nog vrij veel voor, als voorbeeld wordt afgebeeld een beker in parti culier bezit, van omstreeks 1640 (afb. 23). Bij de stortebeker hing aan de cuppa een tweede kleine beker aan een beugel, zodat hij heen en weer slingerde; zonder te morsen moest de gast het edele vocht nut tigen. De drinkuit, was evenals de bovengenoemde bekers niet van een voet voorzien en moest dus geledigd worden vóór hij neergezet kon worden. Meer bekend door afbeeldingen dan door originalia zijn de bekerschroeven; de stad Amsterdam is evenwel in het bezit van een vijftal, daterend van 1609; zij behoren tot het schutterszilver van de stad dat in het Rijks museum tentoongesteld is (afb. 24). Bekerschroeven

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 23