24 door Jacobs Jacobs te Bolsward; het draagt het onder schrift: Hota Daer Jonkvrouw Die ick Bemin. Daer is mijn Trou mijn Hart en Sin. Eete Gosses 1650, Gosse Eeter 1685 (afb. 19). Het „Hansje in de Kelder" ook wel eens „Kinderken in het Spinneken" genaamd is een ronde schaal op balus- tervormige voet, dienende voor de dronk op de a.s. moe der. Onder een klepje in het midden van de schaal be vindt zich een gedreven zilveren bol, waarop een kinder figuurtje gemonteerd is. Als de schaal met wijn gevuld werd, begon het lichte bolletje te drijven, waardoor het klepje opengeduwd en het kinderfiguurtje zichtbaar werd. Betrekkelijk zeldzaam zijn deze „Hansjes in de Kelder", in musea en enkele particuliere verzamelingen zijn zij aanwezig, sporadisch in de kunsthandel; zij dateren alle van het einde der XVIe en de eerste helft der XVIIe eeuw en dragen de kenmerken van de stijl van dat tijdperk. Het afgebeelde, dat door een onbekende Vlissinger zilversmid, in renaissance vorm gedreven werd, heeft een gelobde voet, versierd met symmetrische rankende voluutvormige toevoegsels aan de stam, eigen aan het tijdperk, vergat hij ook niet; de gelobde schaal liet hij op een krans van bladeren steunen (afb. 22). De geboortelepel ontbrak gewoonlijk niet onder de ge schenken aan de jonggeborene. De schep voorzien van naam en geboortedatum werd met een enkel- of dubbel- lof of met de z.g. rattestaart aan de fraaie versierde steel verbonden. Daterend reeds uit de XVIe eeuw werd aan deze gewoonte, slechts met korte onderbrekingen vast gehouden tot heden toe, zodat de vormwisseling en ver siering van de Nederlandse lepel aan deze geboortelepels, waarvan er talrijke bestaan, bestudeerd zouden kunnen worden. Bij feestelijke bijeenkomsten vooral in de noordelijke provincies behoorde de brandewijnkan. In de XVIe en begin der XVIIe eeuw is de vorm veelzijdig; de zes- of acht kanten werden verlevendigd met gegraveerde taferelen, zowel Bijbelse als profane, afgewisseld met wapens. Bij het ontbreken van zilvermerken zijn deze

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 22