23 VOORWERPEN VOOR VOLKS GEBRUIKEN aast het kerkelijke en het gildezilver, de bekers en de schalen werden voorwerpen gedreven voor volksgebrui ken, die „dischplechtigheden" en familiefeesten opluis terden en vaak het boertige element in de Nederlandse zilverkunst vormden. Het waren ten eerste voorwerpen die betrekking hadden op het familieleven. In de bruidsdagen werd de bruids kroon te voorschijn gehaald, die de traditie der vorige geslachten moest voortzetten (afb. 18). Van fijn gegra veerd en geciseleerd gedreven zilver droeg de bruid het symbool van haar maagdelijkheid, gezeten naast haar bruidegom onder de groene kroon van takken en blade ren, waarin deze zijn geschenk, een doosje in de vorm van een door pijlen doorboord hart, verborg1). Of zijn geschenk was het huwelijks- of „knottekistje", zoals zij in hun oord van herkomst, Friesland, genoemd werden. Gewoonlijk rechthoekig van vorm, voorzien van een ge- bomdeerd deksel, werden zij versierd met taferelen be trekking hebbende op het huwelijk, terwijl bijpassende opschriften de fijne gravures vergezelden. Ook Bijbelse voorstellingen ontbreken niet, waarvan de bruiloft van Kana één der meest voorkomende is. Naast deze figurale taferelen sierden de Friese zilversmeden deze doosjes ook met opengewerkte ranken of opgelegd filigrain werk. Deze sierlijke kistjes, waarvan naast de langwerpige ook ronde en veelhoekige voorkomen, werden naar gelang rang en stand, gevuld met zilveren geldstukken of met gouden ducaten, bij voorkeur die dragende de beelte nissen van Ferdinand van Aragon en Isabella van Casti- lië. Een fraai voorbeeld is onder vele het kistje in het Fries Museum te Leeuwarden met gegraveerde buste portretten en rankornament; vermoedelijk gemaakt x) De Oude Tijd 1867, blz. 352.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 21