22 dragen door een balustervormige stam, werd ook niet zelden verwerkt tot een fijne ornamentale omlijsting, terwijl de baluster vervangen werd door een figurale groep. De zilversmid gaf zijn fantasie ook wel eens vrij spel en liet groteske dieren met grijzende muilen over de rand van de schelp kijken, zoals de bekwame Delfte naar Cornelis Jansz. van der Burch, die de zetting van de nautilusbeker van het Gemeente Museum de Prin senhof te Delft in 1595 dreef (afb. 17)De schelp spreekt gewoonlijk door de schoonheid van zijn vorm en kleur zelden werd hij verlevendigd door gravures; een uit zondering hierop zijn de zwart getinte gegraveerde com posities van de Amsterdamse graveur van parelmoer C. Bellekin, waarvan slechts enkele voorbeelden bekend zijn, maar waarvan ook falsificaten bestaan. A] deze voorwerpen zijn door hunne merken te plaatsen in een bepaalde omgeving; de stad van herkomst, het jaar waarin zij gemaakt werden en zelfs de maker is dikwijls te identificeren. In vorm en ornament is er verwantschap een verwantschap, die zij ook gemeen hebben met de internationale, althans Europese stij len maar die zich van de laatste onderscheidt door een zekere soberheid ondanks de veelheid van mo tieven. Er is evenwel te weinig overgebleven of te weinig be kend van één bepaalde stad of van één bepaalde zilver smid om thans de speciale stijl van één streek of de persoonlijke stijl van één bepaalde kunstenaar te kunnen karakteriseren. Anders wordt dit in de XVIIe eeuween collectie zilver van één edelsmid kan nu reeds worden samengebracht, die tevens een bepaald karakter draagt. Meesters als de Vianens, Joannes Lutma, Nicolaes Loockeman hebben een persoonlijke stijl en inspireer den hunne omgeving. Vóór deze grootmeesters te be spreken wordt evenwel eerst gewezen op enige voor werpen van specifiek Nederlands karakter, die hoofd zakelijk in de stijl der renaissance gemaakt zijn, al dateren sommige tot de tweede helft der XVIIe eeuw.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 20