20 land, Haarlem, Alkmaar, Egmond en van bestuurderen gegraveerd zijn. Op het deksel de buste van Karei V (afb. 13). Bewogener omtrekken, de late barok eigen, gaf de Zwol lenaar Johan Kuijndert aan zijn monumentale beker van 1678, geschenk van de drost van Vollenhoven, Hendrik Bentinck aan de stad Zwartsluis1). De akeleivormige kelk gedragen door drie putti, is rijk versierd met reliëfs, vergezeld door onderschriften en omsloten door zware voluten, terwijl op het deksel Oranje-portretten gedreven zijn; als bekroning dient een Neptunusbeeld. Op de voet is het volgende gedicht gegraveerd Dit conststuck vint tot Swartesluis, Ter eer bewaert op haer Raethuis, Om daaruit ook te drincken wijn, wanneer men recht mach vrolick zijn. Johan Kuyndert, fecit. Het vierde type, wellicht het meest voorkomende, dat zich tot de XVIIIe eeuw gehandhaafd heeft en nog wel eens gedreven wordt, is de eenvoudige conische beker met een zich naar boven verwijdende cuppa op zeer lage voet. De strenge contour wordt niet onderbroken door drijf werk; slechts gegraveerd ornament verlevendigt de op pervlakte. Band en vlechtwerk, waartussen bloemdécor en hangende vruchtentrossen, zijn de geliefkoosde ver sieringsmotieven, terwijl de figurale voorstellingen, even eens gegraveerd, die soms aangebracht zijn, gewoonlijk betrekking hebben op het gebruik van de beker als Avondmaal- of als gildebeker; maar soms ook weer slechts als décor en dan niet zelden gevolgd naar ont werpen van bekende kunstenaars, zoals de gegraveerde personificaties der jaargetijden op een beker in parti culier bezit naar gravures van Matham, naar de teke- 1) Bruikleen van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap aan het Rijksmuseum.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 18