aan Ernst Janss. van Vianen voor „het driven en ver sieren van St. Maerten met die creupel met oock voor die bandt en bouzy van de silveren cop" 90,ook voor het drijven van „dexel, corpus en broeck van de silveren cop" werd een bedrag aan deze zilversmid be taald via zijn vakgenoot Jacob Alckema 1). De beker afkomstig van de familie Fabritius, eveneens in het Frans Hals museum, vervaardigd in 1603 door de, uit Antwerpen afkomstig, Haagse zilversmid Hans Bouwens van der Houwen, behoort tot dit type bekers die veelvuldig voorkomen, zowel in groot als in klein formaat. De beker afkomstig van de familie Van Bere- steyn moge als voorbeeld van de laatste dienen. Op de kelk zijn twee reliëfs, ontleend aan de gelijkenis van de verloren zoon, terwijl de balustervormige stam voorzien is van de uitstaande voluten, die veel op dit bekertype voorkomen in de XVIe en XVIIe eeuw. Als bekroning werd een beer als toespeling op de naam - gekozen. De onbekende Amsterdamse zilver smid, maker van deze beker in 1569 of 1570, wier mees terteken de Bourgondische vuurslag was, was ook de vervaardiger van de zetting van de hoorn van het Am sterdamse St. Sebastiaansgilde en tevens ook de groep, die de hoorn schraagt, voorstellende de marteldood van de heilige van die naam. Deze hoorn, bezit van de stad Amsterdam, is tentoongesteld in het Rijksmuseum, even als bovengenoemde beker. Tot ver in de 17e eeuw werden deze bekers gedreven. In groot formaat o.a. de beker van het Hoogheemraad schap Schieland, door H. C. Brechtel in 1662 vervaar digd, die evenals de Hagenaar Jeremias Micheel de renaissance vorm in een barokke transponeerde. Deze laatste dreef de beker voor de Hoogheemraden van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Fries land in 1660, waarvan de tweedelige kelk voorzien werd van compartimenten, waarin de wapens o.a. van Hol- 1) Voet: Haarlemsche merken, blz. 105; voor de afbeeldingen van de reliefs, blz. 9899. C. J. Gonnet: Nederlandsche Kunst bode 1879. 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 17