Haarlem in 1604 aan Jacob Alckema besteld, werd geen moeite gespaard deze beker het rijke gilde waardig te zijn. Vier Nederlandse kunstenaars hebben er aan ge werkt. De tekeningen van Hendrick Goltzius dienden als voorbeeld voor de reliefs en niemand minder dan Hendrik de Keyzer, Nederland's grootste beeldhouwer, modeleerde de bekroning van het deksel, een groep de weldaad van de heilige Maarten voorstellend die door Ernst Jansz. van Vianen in zilver werd gedreven. De ronde geprofileerde en gewelfde voet, draagt de ba- lusterstam, waartegen vrouwelijke hermen aangebracht zijn, die mede de cuppa steunen. Een overvloed van ornamenten zijn geciseleerd op deze onderdelen: eierlijs- ten, rolwerk, maskers, draperiën, vazen en sporadisch ook de typische Italiaanse symmetrische ranken met ijle stengels en dikke ronde blaadjes. Goltzius koos voor de reliefs op de cuppa, onderwerpen uit de levensgeschiedenis van de heilige Maarten. In vier ovale rolwerk cartouches zijn de taferelen gedreven. De bekering der rovers die St. Maarten overvallen, St. Maar ten, als bisschop, wekt een jongen op uit de dood, en in een derde relief bestuurt hij de bouw van een kerk; de dood van de heilige is in een vierde relief afgebeeld. Cherubs met uitgespreide vleugels vullen de zwikken tussen de cartouches, terwijl een lijst van palmetten in klassieke trant, onderbroken door bloemknoppen, het fries afsluit. Het deksel, bestaande uit een opeenstapeling van telkens kleiner wordende onderdelen, alle voorzien van re naissance ornamenten in vlak relief heeft een bol bovenvlak, waarop de bekronende groep staat. Te paard gezeten is St. Maarten juist bezig zijn mantel met zijn zwaard door te snijden, terwijl de kreupele bedelaar een slip vasthoudt (afb. 12). Het kasboek van het brouwersgilde te Haarlem is be waard gebleven, waarin de posten, die voor deze beker besteed werden, vermeld staan o.a. dat aan „Mr. Heyn- drick Keyser, beeldsnyder voor het snijden en fatsoen van een silveren St. Maarten met zijn creupel" 25,en 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 16