hij bekend, zoals de beker in het Rijksmuseum, die be trekking heeft op de ontvluchting van Willem Courten in 1567. Als schuttersbeker, zeer geliefd, wordt hij in verschillende verzamelingen nog gevonden. In het ge meentemuseum te Alkmaar bevindt zich een achttal, waarvan afb. 9 een fraai voorbeeld is. De onbekende Alkmaarse zilversmid dreef de renaissance vorm in evenwichtige verhoudingen, terwijl de opeenvolgende ornamenten van acanthuslijst, vruchtentrossen, schakels, knorren en bladkrans in laag-relief aangebracht, fraai geciseleerd zijn. De toegevoegde versierselen aan de stam, maskers en voluutvormige aanhangsels, zijn typerend voor deze renaissance schalen (afb. 9). Tot deze groep kan ook ondergebracht worden de kelk, toebehorend aan de gemeente St. Maartensdijk (Zeeland) en afkomstig van het St. Jacobsgilde aldaar. De halfbolvormige schaal met ananasvormig décor, rustend op een onver sierde balusterstam is sierlijk van verhouding en het drijfwerk verraadt de meesterhand van de onbekende zilversmid uit Zierikzee, wier meesterteken een pelikaan is. Rondom de rand zijn verschillende namen gegra veerd vermoedelijk van leden van het gilde en het jaartal 25 Juli 1613 (afb. 10). Het derde type vertoont een hoge cylindrische of een veelzijdige gewoonlijk zeskantige cuppa, rustend op een sterk geprofileerde en versierde stam op ronde voet. De rondende wand, of de zes vlakken, verleenden de kunstenaar ruimte voor gedreven taferelen, waarvan hij gretig gebruik maakte; voorstellingen ontleend aan de Bijbelse geschiedenis, aan de mythologie of aan de vaderlandse geschiedenis werden op kundige wijze in vlak relief aangebracht. De Nederlandse zilversmid wist zich te beperken in zijn keuze uit de talrijke renaissance motieven en hoewel weelderig van versiering, dragen deze bekers een minder pompeus karakter, dan de drijfwerken van zijn Duitse vakgenoten, die hem tot voorbeeld gediend hadden. De monumentale beker in het Frans Hals museum is een voorbeeld van dit bekertype. Door het brouwersgilde te 17 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 15