ornamentprenten gepubliceerd, die in handen kwamen der zilversmeden. Vergelijkt men de bestaande zilverwerken van de Neder landse zilversmid uit deze eeuw met de gravures, dan blijkt dat de nieuwe motieven hem inspireerden, maar dat zij in gematigde wijze werden toegepast. De zilveren drinkhoorn van het Amsterdamse klove- niersgilde van 1547 vertoont deze nieuwe motieven. Onder de mondrand is een band van cartouches aan gebracht, afgewisseld door maskers en onversierde ovalen. Vooral de voet vertoont de nieuwe geledingen met de aan de klassieke oudheid ontleende eierlijsten en bladkransen, terwijl de bogen van de omheining van de Hollandse tuin gescheiden worden door hermen, mense lijke figuren, die overgaan in pilasters. De bekronende groep, St. Joris op steigerend paard, is krachtig gemode- leerd (afb. 8). Deze beker, die in het bezit van het gilde bleef, tot de gilden opgeheven werden in 1798, is meer malen door schilders afgebeeld, o.a. op de Schutters maaltijd door B. van der Helst. De renaissance tendenz van scherp gescheiden onder delen, zowel in vorm als ornament, spreekt duidelijk uit de verschillende bekertypen, geliefkoosde objecten in de XVIe en XVIIe eeuw. Deze zijn in vier groepen onder te brengen: Ten eerste: de platte schalen op lage of hoge voet ver sierd met gedreven schalmornament, dat de Gothische traditie nog enigszins bewaart; het kleine schaaltje in het Rijksmuseum van een onbekende Leidse zilversmid met de spitsbogige schalmen is een voorbeeld van deze versieringswijze, die nog op verschillende voorwerpen te vinden is (afb. 11). Op de schuttersstukken o.a. van Dick Jacobs van 1529 en 1556 zijn de schutters met een dergelijk schaaltje in de hand afgebeeld. Ten tweede: de bekers op ronde gewelfde voet, die een balusterstam draagt, waarop een platte schaal rust; ook deze bekers komen nog veelvoudig voor, met gedreven taferelen in de schaal als sierbeker, met gegraveerde ran ken als gebruiksvoorwerp. Ook als herinneringsbeker is 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 14