van deze fraaie versieringswijze. De gildeketens en hoorns uit het begin dezer eeuw getuigen hiervan, o.m. die van de Amsterdamse schutterijen: de kloveniers-, de handboog- en de voetbooggilden. Tussen de ranken van de eerste keten is de klauw een zinspeling op kloveniers, of klauweniers verwerkt; terwijl het Bourgondische vuurslag als motief dient voor die der handboogschutters (afb. 7)de derde keten, die van het St. Joris of voetbooggilde, vertoont de Hol landse tuin een omheining met of zonder klimmende leeuw tussen de schakels met het gekrulde bladwerk. Omstreeks 1540 werd evenwel dit ornament evenals de vroegere traceringen, verdrongen door de renaissance motievenrolwerk, cartouches, schalmen, festoenen, mas kers, eierlijsten enz. Reeds in de XVe eeuw vonden de kunstenaars in Italië hun ornamentale motieven bij de klassieke oudheid; de opgravingen te Rome, toen de wandschilderingen van de paleizen te voorschijn kwamen, leverden nieuwe bron nen op, die de Gothische motieven geheel verdreven uit het ornament. Een nieuwe versiering ontstond gro- tesque genoemd naar het woord „grotto", grot, waar voor de Romeinse zalen eerst werden aangezien. Spoedig werd dit ornament niet slechts in Italië maar ook benoorden de Alpen toegepast, o.a. te Fontainebleau onder leiding van Primaticcio en Rosso. Van dat kunst centrum uit vonden de nieuwe vormen hun weg naar Vlaanderen, waar Cornelis Floris (15141575) er een Vlaams karakter aan gaf. Cornelis Bos trok reeds in 1538 naar Rome, waar hij direkt onder Italiaanse in vloed rolwerk en grotesken ontwierp, die in gravures werden uitgegeven. De uitvinding van de boekdrukkunst en vooral van de houtsnede en de kopergravure, waar door het mogelijk werd de ontwerpen van kunstenaars te vermenigvuldigen, is van grote invloed geweest voor de ontwikkeling der stijlen in verschillende landen. Reeds in de XVe eeuw bestonden modelboekjes, die door goud smeden werden gebruikt. In de XVIe eeuw werden in Frankrijk, Duitsland, Vlaanderen en Nederland series 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 13