Dr. H. E. van Gelder beschouwt de voorwerpen gevon den bij de restauratie van de oude St. Jacobskerk te 's-Gravenhage als werk van een Haagse zilversmidvier ampullen en een kroontje, thans bewaard in de katho lieke kerk van dezelfde naam; de ampullen zijn afge beeld in: Voet en van Gelder: Haagse merken, blz. 4. Een hostiedoosje, bezit van het Maagdenhuis te Amster dam, met het opschrift: Hic-est-servatu-corpus-de-orign- vatu-an° MCCCXCV, draagt ook een Nederlands ka rakter. Een kundige zilversmid moet hij geweest zijn, die dat fraaie voorwerp dreef, achtkantig van vorm, staande op vier leeuwenpootjes en versierd met trace ringen en fleurons (afb. 4). Draagtekens, staven, ketens voorzien van gekruld blad werk, dateren ook uit de late middeleeuwen. Sierlijke bladranken werden door XVe eeuwse buitenlandse orna- mententisten ontworpen en als gravures uitgegeven. Vooral die van de meester E. S. vermoedelijk een Zwitser werden door zilversmeden als voorbeeld ge nomen, o.m. door de zilversmid-graveur Israhel van Meckenem en de zilversmid P. Schongauer. De bijzon dere wijze evenwel, waarop dit laat-Gothische ornament behandeld werd, anders dan in Duitsland en Vlaanderen, stempelt deze voorwerpen als van inheemse afkomst. De keten van het St. Anthoniusgilde te Winterswijk thans tentoongesteld in het Rijksmuseum -vertoont dit orna ment in al de bewegelijkheid en spanning deze laat-XVe eeuwse versieringswijze eigen; het herinnert aan de hogels in steen gebeeldhouwd langs de wimbergen der Gothische kathedralen (afb. 5). Ook de omlijsting van draagtekens o.m. dat waarop een hoogrelief -Maria met de zeven zwaarden is be vestigd, worden deze spitsige bladranken gebruikt, waartussen nu dieren verwerkt worden; terwijl de om randing van dit draagteken onderbroken wordt door figuren van heiligen (afb. 6). Dit ornament, waarbij de blaadjes fijn gedreven en ge ciseleerd zijn, werd in relief aangebracht en tot ver in de XVIe eeuw konden de zilversmeden geen afstand doen 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 12