reactie, gesteund door de democratische doelisten, wist door te drijven, dat Willem IV tot erfelijk stad houder in 1747 werd benoemd. Nadat toen in 1748 deze regenten werden afgezet en door prinsgezinden werden vervangen, scheen er kans op een meer cen trale regering. Enkele der misstanden, o.a. bezetting der postmees terplaatsen en die van de pachterijen der belastin gen werden opgeruimd, en waar de oud-regenten partij althans aanvankelijk voor een goed deel de zoetvloeiende inkomsten van haar vaak toege- eigende ambten miste, ging zij zich meer toeleg gen op de handel. Wel had deze niet meer het monopoliserend karakter van een wereldbedrijf, gezien de concurrentie die hij van het buitenland ondervond, doch waar, om een voorbeeld te noe men, in 1757 de Oost-Indische Compagnie nog 20 dividend gaf, bleek het in het algemeen wel lonend te zijn, hierin te werken. Toch ziet men een kentering komen. De stapel markt, sinds de 18de eeuw aan het inboeten, wordt vooral in de tweede helft dier eeuw getroffen, nu nog minder de opslag en overlading nodig bleek. Ook op het gebied onzer nijverheid tekenen zich bedenkelijke verschijnselen af, daar het sterker wor dend mercantilisme met zijn beschermende rechten, vooral in Frankrijk, Pruisen en Engeland, aan onze oude industrieën als laken- en wolnijverheid, linnen- en katoenweverijen, een ernstige.knak gaf. In min dere mate worden althans voorlopig de tra fieken hierdoor getroffen; immers de eigenaars met 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 6