Weissman noemt de St Jan het gedenkteken van den bloei van 's-Hertogenbosch in de 15e eeuw. Het koor is zoowel in- als uitwendig verreweg het schoonste deel der kerk. De meesters die het bouwden, staan hoog boven hun opvolgers. In 1520 of eenige jaren daarna, werd het werk aan de kathedraal gestaakt. De godsdiensttwisten doodden den ondernemersgeest voor de verdere voltooiing van den kerkbouw. Zoo bleven de doopkapel, opgetrokken in 1268, en de huidige Lieve Vrouwekapel als resten der 2e kerk (12801419) in wezen. Het rampjaar 1566 bracht den beeldenstorm, waarbij het kostbaar kerkmeubilair kort en klein geslagen werd en alle kunstwerken, voor zoover ze niet in veiligheid waren gebracht, de prooi der vernielzucht werden. Na de vernieling van zooveel schoonheid door men- schenhanden, volgde een tweede ramp door natuur krachten. Op St Jacobsdag (25 Juli) 1584 trof het hemelvuur bij een ontzettend onweder de houten met lood be dekte slierspits, waarboven op groote hoogte het bron zen beeld van den schutspatroon der kerk St Jan Evangelist prijkte. Een geweldige brand die tot in Utrecht, Antwerpen en Maeseijk zou zijn waargenomen waarbij aan blusschen niet te denken viel vernielde het houten gevaarte, dat met donderend geweld op het zuider transept omlaag stortte, het leien dak en de gewelven door midden brekend. Het heeft vele jaren geduurd voordat de vreeselijke gevolgen van dien brand waren hersteld in dier voege, dat de koepel en de vier haar omringende torentjes van een vliering werden voorzien en met leien werden afgedekt. 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 93