76 1328, dan zien we Meester Willem van Kessel de leiding in handen nemen. In 14.09 werd deze naar Leiden ontboden om advies te geven over de St Pie terskerk aldaar. Vervolgens verschijnen Meester Glaes en meester Alaert Duhamel ten tooneele. De laatste werd, door de vermaardheid dien hij door zijn arbeid aan het Leuvensche stadhuis verwierf, naar de St Janskerk te 's-Hertogenbosch geroepen om met Mees ter Gerrits het noorderportaal te voltooien. Met Du- hamel werkte Meester Jan Heyns, die onder Du- hamel's opzicht de z.g. Hooge Kapel der Illustre Lieve Vrouwe Broederschap met de daaraan grenzende gerf- kamer, die de allerrijkste periode der Gothiek vertoont, in den noordoosthoek omstreeks 1492 bouwde. Alaert Duhamel en Jan Heyns waren gezworen Broeders der Illustre Lieve Vrouw Broederschap. Jan van Poppel is de bouwmeester van den 5Ö1/2 meter hoogen middentoren. Als laatste belangrijke loodsmeestcrs (leiders der bouw werken) staan bij Mosmans Meester Jan Darkennis en zijn gelijknamige zoon te boek. A. W. Weissman, die onder de bouwmeesters der St Janskerk noemt Lode- wijk van Bogem, die van hier werd geroepen door Margaretha van Oostenrijk om te Brou bij Bourg en Bress de prachtigste kerk der late Gothiek van Frankrijk en het grafmonument van haren gemaal Philibert le Beau te bouwen, zegt van de St Janskerk, dat zij het rijkste voortbrengsel der Gothiek in ons land is, en haar plattegrond het volledig stelsel der Fransche Kathedralen, in het bijzonder de dubbele zijbeuken, die anders in ons land maar zelden voor komen, vertoont. Ondanks het feit dat de Kerk het werk is van verschillende bouwmeesters, bleef de eenheid van stijl zooveel beter dan elders bewaard.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 92