Uit deze symboliek is de St Janskerk op onovertroffen wijze opgebouwd. De Dom van Utrecht en de St Janskerk te 's-Hertogen- bosch staan sterk onder Franschen invloed. Aan den Dom van Utrecht is de invloed van de Kathedraal van Soissons niet vreemd. Voor het grondplan der St Janskerk is dat van de Kathedraal van Amiens op B/„ der afmetingen genomen. De Dom te Utrecht en de St Janskerk te 's-Hertogenbosch zijn door dien sterk Franschen invloed onnederlandsche kerken. In rijkdom van lijn- en vormenspel overtreffen zij alle andere kerken van Nederland. Als volmaakt type van bouworde uit de laat-Gothieke periode met haar rijk en sierlijk beeldhouwwerk, neemt de St Janskerk te 's-Hertogenbosch dc eerste plaats in. Zij wordt door geen enkele Kathedraal in de zuidelijke Nederlanden overtroffen. Schayer zegt van haar, dat zij buiten kijf de belang rijkste kerk is, welke de tweede periode der Gothiek binnen de voormalige grenzen van Zuid-Nederland voortbracht. Deze periode zegt veel, omdat juist de tweede periode der Gothiek Nederland zijn voor naamste kerken heeft geschonken. De kerk der middeleeuwen is niet bloot de uitdrukking van het tijdperk, dat haar voortbracht, zij is de ge- trouwste en de schitterendste afspiegeling der tijden tot op onze dagen toe, omdat zij niet is het gedenkstuk van een opvatting eener bepaalde richting, die bij het keeren van een tijdperk buiten het leven staat, maar het gedenkstuk van het Christendom, dat eeuwig is. De Kroniekschrijver Albertus Guperinus zegt van de St Janskerk: „Ene costelijke kercke in die eere „van St Jan Apostel ende Evangeliste". De kathedralen der middeleeuwen kwamen tot stand 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 85