hun voedsel vonden, leverden voor deze kostelijke stof de wol aan de droogscheerders op. Met de oudste stad van Brabant, Leuven, werd een verbond tot wering van twist en tweedracht gesloten, dat was in 1261. Eenzelfde alliantie kwam in 1276 met Roermond tot stand. Het begin der dertiende eeuw bracht aan de Neder landen een bestuursordening. Rechtspraak en be- stuursadministratie kregen vaste en gelijke vormen. Men droeg het gecodificeerde recht, dat de verleende rechten en vrijheden en de verplichtingen der Poirters regelde, aan andere steden over. Daardoor ontstond de stede nverwantschap tusschen Leuven en 's-Her- togenbosch en werd Leuven de moederstad van 's-Hertogenbosch. Het stadsrecht van Den Bosch werd door den Roomsch Koning Willem II geschonken aan Haarlem. Zoo werd 's-Hertogenbosch op zijn beurt „Moederstad". Haar lem werd op gelijke wijze de moederstad van Alkmaar; Alkmaar van Mcdemblik; Medemblik van Schellink hout en de laatste begunstigde was Barghorn, dat het stadsrecht van Hoogwoud kreeg. Uit een en ander blijkt wel, dat Brabant den toon aangaf en de Brabantsche Hertogen de kunst van regeeren en besturen verstonden. Op het laatste der 13e eeuw zou 's-Hertogenbosch 8000 inwoners hebben geteld. De burgers dier tijden blijken degelijk en welvarend te zijn geweest, want met Brussel, Antwerpen en Leuven bleef 's-Hertogenbosch borg voor 40.000 pond zwart toirnoisen, welke Brabants Hertog van Eduard, Koning van Engeland ter leen had ontvangen. In 1280 kon de burgerij reeds ondernemen de Romaan- sche kerk tot een Gothische te verbouwen op haar 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 7