de herinnering van zijn bezoek voor altijd aan de vergetelheid ontrukt. De vereeniging van Nederland met België na het Congres van Weenen, zou voor Brabant en dus ook voor 's-Hertogenbosch nieuwe mogelijkheden bieden. De aanleg der Zuid-Willemsvaart, waardoor Koning Willem I een rechtstreekschc verbinding van 's-Her togenbosch naar Luik teweegbracht, welk kanaal, gelet op den tijd waarin het tot stand kwam, heden nog aan vele eischen kan voldoen, bracht den indruk teweeg, dat Brabant in de belangstelling der regeering was opgenomen. Bovendien werden de door Napoleon geprojecteerde heirbanen afgewerkt en voltooid, waar door handel en verkeer konden toenemen, hetgeen dan ook het geval was. Maar de oorlog van 1830 sloeg weer vele goede ver wachtingen in duigen. Toen echter Willem I afstand van den troon had gedaan en Willem II zijn vader was opgevolgd, kon mede door de groote sympathie, die deze edele vorst de Brabantsche bevolking toe droeg, de welvaart in Brabant opleven. Willem II steunde den landbouw en gaf door het oprichten der z.g. „Koningshoeven" bij Tilburg het voorbeeld, hoe het moest. Ook de industrie, die in die streken begon op te leven, had zijn groote be langstelling. In 1818 had Z. M., bij gelegenheid van het 500-jarig bestaan der Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, zich den titel van Zwanenbroeder laten welgevallen. Voor 's-Hertogenbosch stond het drukkende vesting stelsel aan iedere ontplooiing en uitbreiding in den weg. Op het einde der 18e eeuw was het nog op zware straften verboden, in de slootcn in de omliggende polderlanden te graven. Hoe meer moeras en hoe meer 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 66