Intusschen bleven de economische omstandigheden door de oorlogen, heffingen en zware belastingen nog buitengewoon slecht, vooral in de Meijerij, die nooit reserves had gehad en steeds van de hand in den tand had geleefd, zoodat Koning Lodewijk Napoleon bij zijn bezoek aan Peelland moest constateeren, dat het nijvere weversvolk rond Helmond, ondanks uiterst langdurige werktijden, niet bij machte was zooveel te verdienen, dat het in zijn uiterste nooddruft kon voor zien. Bij zoodanige toestanden was een onmiddellijk opleven van welvaart en voorspoed niet te ver wachten. Het zou nog een halve eeuw duren, alvorens op dat gebied merkbare verbetering zou zijn ontstaan. Toen in 1810 aan het Koninkrijk Holland een einde was gekomen en Keizer Napoleon Holland bij Frank rijk had ingelijfd, werd het burgerlijk bestuur in han den gelegd van een prefect, waartoe Fremin de Beau- mont, baron de 1'Empire, was benoemd. Deze zou door zijn gematigd optreden de sympathie van de bevolking hebben gewonnen. Op 6 en 7 Mei 1810 bezocht keizer Napoleon, ver gezeld van de keizerin 's-Hertogenbosch, komende langs de Loonschebaan van Tilburg. Bij de boerderij genaamd ,,De Reizende Man" onder Helvoirt, waar Z. M. passeerde en veel volk bijeengestroomd zou zijn om den keizerlijken stoet te zien passeeren, is een bord ter herinnering aan die gebeurtenis aangebracht. Slechts enkele jaren later zouden op diezelfde plaats troepen Kozakken samenkomen, die na den slag van Leipzig in October 1813 naar hier optrokken, om deze gewesten van Fransche troepen te zuiveren. Napoleon heeft door het vorstelijk gebaar, waarbij de teruggave van de Kathedrale kerk van St Jan aan den Roomschen Eeredienst door hem werd bevolen, 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 65