Enkele jaren later zouden zich voor 's-Hertogenbosch nieuwe rampen opdoen. De Fransche revolutie was losgebarsten en de eene gebeurtenis volgde de andere op. Hoewel Dumouriez in 1793 met zijn leger in Brabant was binnengevallen en Breda, Klundert en Geertruidenberg in korten tijd genomen had, moest hij die plaatsen ontruimen door het oprukken der Keizerlijke troepen, die onder Aarts hertog Karei hem bij Neerwinden een zware nederlaag toebrachten. Hoewel de Fransche legers een nieuwe nederlaag ondergingen bij Landrecies, drongen ver sterkingen België binnen, dat na den slag bij Fleurus op 22 Juni 1794 geheel in hunne handen viel. De Generaal Pichegru rukte nu met zijn benden weer Staats-Brabant in en sloeg in September het beleg voor Den Bosch. Evenals Lodewijk XIV had Pichegru zijn hoofd kwartier te Heeswijk op het kasteel gevestigd. De militaire Gouverneur Willem Landgraaf van Hes sen Philipsthal trachtte de vesting in staat van ver dediging te brengen en een inundatie te bewerken, maar de lage waterstand maakte dit onmogelijk. Bovendien was er voortdurend oneenigheid en tegen werking tusschen den Gouverneur en den Magistraat, vooral omdat deze den gehaten Douglas als Komman- deur handhaafde. Vluchtelingen uit de Meijerij en uit België, waar de Fransche troepen opdrongen, kwamen te 's-Hertogen bosch een schuilplaats zoeken. Ook hadden vele Fran sche uitgewekenen, bisschoppen, prelaten, leden van den hoogen Franschen adel, bevelhebbers van 's Ko- nings legers reeds te voren binnen 's-Hertogenbosch een veilig onderkomen gezocht, waarvan de meesten in deerniswaardigen toestand verkeerden. 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 58