overgroote meerderheid van stad en platteland vorm den, weigerden hun kinderen het door de Hervormden gegeven onderwijs te doen volgen. Door gebrek aan onderwijs onstond ook geestelijke armoede. In de troebelen en in de wanorde, die in de tweede helft van de 18e eeuw de Republiek der Vereenigde Nederlanden teisterden en ten ondergang zouden voeren, heeft ook 's-Hertogenbosch zijn aandeel ge had en het volle pond betaald. Het oprichten van Wapengenootschappen en Vader- landsche Sociëteiten bleef ook te 's-Hertogenbosch en in de Meijerij niet achterwege. De meerderheid der burgerij hing de partij der Patriotten aan, daar men van de Prinsgezinden geen verbetering der toe standen verwachtte. Bij de Schepenen van Den Bosch werd een klacht ingediend, dat de Waalsche Predikant Lafont, „die „sedert lang niet meer voor de Overheden bidt dan „in generale bewoordingen", waarbij hij dikwijls voegt: „voorzoover zij tyrany en verdrukking ver foeien", zich in zijn morgengebed als volgt heeft uit gelaten: ie. „over de Staten als den Souverein: dat zij de „grenzen hunner macht leeren kennen en die niet „overschrijden ten koste der gerechtigheid van een „vrij volk en vooral eener stad, die nooit gehoor zaamheid weigerde aan hunne rechtmatige bevelen, „maar die daartoe niet anders gebonden is, dan over eenkomstig hare capitulatie." 2e. „voor den Stadhouder: dat Hij eindelijk terug- „keere van zijn langdurige dolingen en afstand doe „van de ongerechte overwcldigingen, welke Hij hiertoe „heeft durven staande houden, tegen de rechten van „dit vrije volk." 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 52