boeten en het sluiten dier behuizingen aanleiding gaven. In de 18e eeuw werden door de Algemeene Staten een aantal bedehuizen toegelaten, totdat na de Fran- sche revolutie andere gedachten van vrijheid en gelijk heid op dit punt ingang zouden vinden en de vrije uitoefening van eiken godsdienst werd toegelaten en het bekleeden van ambten voor iedereen openstond. Op aandringen van Michael Ophovius, tijdens de overgave van de stad bisschop van zijn vaderstad 's-Hertogenbosch, die de voorwaarden der overgave mede onderteekend had, liet de Infante Isabella geen pogingen onbeproefd, om Prins Frederik Hendrik te bewegen het lot der Katholieken van 's-Hertogenbosch te verzachten. Maar de verdraagzaamheid van den Prins werd door andere machten overvleugeld. Jan Wolfert Graaf van Brederode werd tot eerste Gouverneur van 's-Hertogenbosch benoemd. Met het militaire Commandement over de vesting werd belast Philips van Thienen, kolonel over het Regiment van Brederode. Tot aan het sluiten van den vrede van Munster in 1648 bleef een voortdurende strijd bestaan, of Spanje, dan wel de Staten der Vereenigde Neder landen Heer en meester over de Meijerij van 's-Her- tegenbosch waren, hetgeen over en weer ten aanzien van benoemingen, belastingen en andere aangelegen heden tot de grootste moeilijkheden aanleiding gaf, waarvan de bevolking de dupe werd. Na den vrede van Munster werd Brabant Generaliteitsland. Het werd behandeld als overwonnen gebied. Er werden geen wegen of kanalen zooals elders aangelegd. Door ongehoord hooge belastingen en minder uitvoer gingen handel en verkeer te niet. De bevolking verviel tot de grootste armoede en leed de hoogste nooddruft. 39

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 47