Na afloop van een vergadering van het Algemeen Bestuur van den Bond-Heemschut, vroeg mij de ver dienstelijke Secretaris, de Heer A. A. Kok, die met zijn boekje over de Historische Schoonheid van Am sterdam de Heemschutserie met zooveel succes heeft geopend, of ik bereid zou zijn ook zoo een en ander voor de Heemschutserie over 's-Hertogenbosch te ver tellen. Zooals dat meer gebeurt, liet ik mij bepraten, vooral door de beweegreden, dat ik den secretaris, wiens zeer bijzondere arbeid voor Heemschut niet genoeg kan worden gewaardeerd, steeds gaarne van dienst wil zijn. Daar er reeds zooveel over 's-Her togenbosch is geschreven, heb ik gemeend mij te moeten beperken, om niet te veel in herhalingen te vallen, in het kort zoo een en ander op te nemen en samen te voegen als feiten, die in hoofdzaak van belang zijn. Uit iedere eeuw, te beginnen met de 15e, zijn één of meer grepen gedaan, waardoor het werkje allerminst op volledigheid aanspraak kan maken. Van enkele feiten en zaken zijn afbeeldingen opge nomen naar oude gravures, gedeeltelijk afkomstig uit een portefeuille van de auctie van het Kasteel van Heeswijk. Voor enkele andere afbeeldingen heeft de vaardige hand van den Heer Piet van Kessel, Gemeentearchitect, medewerking verleend, waarvoor ik hem bijzonder dank, terwijl de Gemeentearchivaris de Heer Henri Ebeling mij voor enkele afbeeldingen de gegevens welwillend verstrekte. De secretaris van den Bond-Heemschut behartigde de verdere aesthe- tische verzorging van het boek en den omslag. Ik heb getracht een kijk te geven op de stad, de Kathe draal, het Stadhuis, het Gouvernement, en wat zich 5 INLEIDING

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 3