en aldaar een schipbrug over de Maas gelegd, waar de Graaf van Solms zijn legerplaats had. 1500 huis- luijden uit Gelderland hielpen mee aan het graaf werk, dat het leger met wallen en verschansingen omsloot, daar het drassige polderland moest vermeden worden. De omtrek dier werken was 8 uren gaans. Van zijn kant zat de Gouverneur der Vesting Grob- bendonck evenmin stil. Hij liet de vesting zooveel mogelijk versterken en vele onnutte monden als vrou wen, kinderen, Begijnen, dienstmaagden en 500 zieke en oude soldaten uit de stad trekken, om den mond voorraad te sparen. Uit een opname door den Magistraat bleek het zielen tal der vesting 11300 te bedragen. Nadat over en weer die voorbereidende werkzaam heden haar beslag hadden gekregen, begon het ge schut 20 Mei zijn werk te doen. Van het fort Isabella werd het hoofdkwartier van den Prins, die op dat moment juist aan tafel zat, zoodanig door de beleger den beschoten, dat de spijs bedorven en Zijne Hoog heid genoodzaakt werd, elders in Vught een veiliger onderkomen te zoeken. Van des Konings zijde was Graaf Hendrik van den Berg benoemd tot aanvoerder van de legerschaar, die de opdracht had 's-Hertogenbosch te ontzetten of met eenige bezetting in de vesting door te dringen, om het garnizoen te versterken. 7000 ruiters en 24000 man voetvolk stonden onder zijn bevelen. De leger schaar van den Graaf Montecuculi zou zich bij die troepen voegen. Hoewel de Graaf van den Berg Boxtel bezette en met zijn macht doordrong tot Haaren, Helvoirt en Crom- voirt en door zijn troepen de stelling van den Graaf van Brederode deed aanvallen, gelukte het hem niet 33 Heemschut 21-3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 39