Daar dit goed bedoeld en edel pogen, ondanks eeuwen lang en staag volhouden, zooals dat meer kan gebeuren, op niets uitdraaide, ja eerder tot het tegenovergestelde voerde, zoo is de oude gewoonte tot het houden van hanengevechten bij gelegenheid van den vastenavond tenslotte opgehouden „ofte veel liever ghestraft door „eenen swaerderen crijgh, ofte ongheluckighe oproer „van Nederlant in 't jaer 1566", dat de „dies ater" der beeldstormerij geworden is. De oorlogen door Karei V gevoerd legden ook aan deze gewesten uitermate zware lasten op. Bovendien waren de allernoodzakelijkste levensmiddelen door den beperkten invoer daarvan, zeer in prijs gestegen en de handelspolitiek van Engeland had ten gevolge, dat de laken- en linnenweverijen niet meer met winst konden worden gedreven, waarvan werkloosheid en malaise het gevolg waren, zoodat het volk in beweging kwam. Daar kwam nog bij, dat door de opening van de haven van Antwerpen de handel nieuwe banen zocht en 's-Hertogenbosch daarvan uiterst nadeelige ge volgen ondervond. De vrijdom van accijns, aan het Kapittel toegekend, veroorzaakte in 1517 en volgende jaren onder de burgerij veel opschudding. De Gilden schoolden samen tegen den Magistraat en legden aan de kloosters eigenmachtig belastingen op, en toen sommige van deze weigerden aan dien onbillijken eisch te voldoen, werden de kloosters ge plunderd, waartegen door Karei V strenge maatregelen werden genomen. De Geldersche oorlogen brachten voortdurend onrust en verwikkeling en het platteland werd geplunderd en afgebrand, zoodat velen elders een veilig heen komen zochten. 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 30