onder de zinspreuk „In Liefde bloeiende" met een stoet, die niet minder dan 125 paarden telde. De ruiters waren gekleed in groene „rokken" met gouden passe ment geboord „ende daaraen eenen rooden hanghende „mouwen waarin dat staecken hare wambassen, cousen „ende andere gereedschap". Zij droegen roode hoeden met witte pluimen „ende hadden een antiquen waghen met Personagien"verder vulden tien wagens overdekt met groen en rood laken den stoet. Op iederen wagen, die met toortsen versierd was, hadden twee gilde- broeders plaats genomen. Het landjuweel had voor dezen strijd tot motief ge kozen: „Wat den mensche aldermeest tot Konste verweckte". Die van den Bosch wonnen den oppersten prijs, be staande uit zeven zilveren schalen, wegende elk zes oneen. In September naar 's-Hertogenbosch in triomf terug gekeerd, werden de Rederijkers met groote praal in gehaald en dien avond werden hun ter eere „ver- scheydene Batementen" (Kluchten) gespeeld „ende „vele pecktonnen ghebrandt ende dede men vele vier tallen springhen in de locht en onder de menschen „ende wierden noch meer andere gheneughelijke ende „vermaeckelijcke exercitiën bedreven". Pret maken op zijn tijd en de blommetjes buiten dragen zat en zit den Bosschenaars in het bloed. Waarom ook niet? Het leven is voor velen eentonig en bovendien is het kort. Een vroolijke afwisseling geeft er kleur en deugd aan. Voor de handhaving van de rust en de orde binnen de veste zorgden de schutterijen. Daartoe behoorden in het algemeen de voornaamste en vermogendste burgers. De schutterijen waren verdeeld in vier gilden 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 25