voor de vierschaar en hen in hun riddereer te treffen, vooral degenen, welke de Gulden Vliesorde droegen en zoo door een bijzonderen eed aan het huis van Bour- gondië verbonden waren en beriep het Kapittel van het Gulden Vlies te 's-Hertogenbosch tegen i Mei, waartoe hij 27 Maart 1481 te Leuven het besluit had genomen. Op 1 Mei kwam Maximiliaan binnen de stad, vergezeld van de Hertogin en hun 3-jarigen zoon Philips. Maria van Bourgondië nam haar intrek in het klooster der Zusters van Ort.hen, waarvan heden nog de inrijpoort en andere resten bestaan. Maximiliaan betrok het klooster der Predikheeren (Dominicanen) thans z.g. Preekerspoort. Zeven ridders waren aanwezig, de souverein daaronder begrepen. Het Kapittel zou zooveel te plechtiger wor den, daar het Gezantschap van den Duitschen Keizer het zou bijwonen. Bij een te houden kapittel werden het leven en de zeden der Ridders ernstig onderzocht en getoetst aan de eer en de regels der orde en hun openbaar en bijzonder leven ontvouwd. In dit algemeen Kapittel in 's-Hertogenbosch werden 8 nieuwe ridders verkozen, waaronder Philips van Oostenrijk, de zoon van Maximiliaan, die door Adolf van Kleef, Heer van Ravestein, tot Ridder werd geslagen. Bij deze plechtigheid deed zich het navolgende geval voor. Toen de 3-jarige Philips den Ridderslag ontving, trok hij zijn degentje, waarmede hij den Graaf van Kleef te lijf wilde, hetwelk Keizer Maximiliaan en de overige ridders zeer deed lachen. Tegen een vijftal ridders, die zich aan de zijde van den koning van Frankrijk hadden gevoegd en Maxi miliaan in den steek hadden gelaten, werd door het algemeen kapittel vonnis geveld. Hunne namen !9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 19