drie leden der stedelijke regeering, de schepenen en gezworenen als ie lid, de raden als 2e lid, tezamen ten getale van 54, en de dekenen der ambachten, ten getale van 38 als 3e lid, het met elkander eens waren. Het zal altijd wel een heele kunst blijven, om een plan te ontwerpen en uit te voeren, waarmede de meening van 92 menschen gemoeid is. Maar tenslotte viel het besluit, om het Kruithuis te doen bouwen, en trok men aan den gang. Evenals thans nog niet alle begrootingen kloppen, was dat ook hier het geval. Het bleek toen het gebouw, dat in Februari 1620 was aanbesteed, nog lang niet gereed was, er nog maar 2000,beschik baar waren, terwijl er nog 8000,zouden noodig zijn. De Schepenen hebben toen, op aandrang van den Gouverneur, de middelen uit de stadskas doen bij passen, nadat zij van de Aartshertogen als een „bijzon dere gunst" een bedrag van 3000,hadden ontvan gen, dat uitsluitend voor den bouw van het Kruithuis mocht worden besteed, hetgeen in de quitantie zou moeten blijken. In September 1621 kwam het gebouw gereed. Niet lang heeft 's-Hertogenbosch het in eigen dom mogen hebben, want reeds acht jaren later ging het na de inname der stad door Frederik Hendrik in de macht der Algemeene Staten over. Het grondvlak is een regelmatige zeshoek, waarvan iedere buitenzijde 20 m lang is. De muren zijn een meter dik. Ook de binnenplaats vormt een zeshoek. Twee sierlijke torentjes, waartoe steenen wenteltrappen toegang geven, sieren den westelijken gevel. Hetgebouw staat met den rug naar de stad gekeerd. Het was om geven door een gracht, die in 1769 gedempt werd. Een brug leidde naar de forsche ingangspoort. De binnen plaats biedt een aantrekkelijk beeld door de zand- steenen banden en sluitsteenen in de roodbruine muren, 130

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 160