Katholieken Eeredienst terug te geven, op grond dat vier vijfde deel der bevolking den R. K. Godsdienst beleed, aan welk verzoek door Keizer Napoleon gevolg is gegeven bij besluit van October van hetzelfde jaar. Na die receptie, zoo luiden de stedelijke notulen, is Zijne Majesteit te paard gestegen, heeft de troepen ge- inspecteerd, de wallen en de fortificatiën bezichtigd en voorts den ganschen dag met zijne ministers gewerkt. Hunne Majesteiten zijn des anderen daags 'smorgens ten 7 uur vertrokken, den weg nemend over Waalwijk naar Geertruidenberg en van daar naar Bergen op Zoom. De Garde d'honneur te paard heeft de eer genoten H.H. Majesteiten tot Waalwijk uitgeleide te doen, hebbende de Heer Commandant J. van Rijckevorsel van Z. M. den Keizer een gouden snuifdoos met de initialen van Z. M. in brillanten ten geschenke ontvan gen. Na den val van Napoleon en het vertrek van den Prefect Frémin de Beaumont, nadat Noord-Brabant te voren gedurende drie maanden door twee Com missarissen-Generaal van den Souvereinen Vorst, zijn de Mr Martin Bowier, oud-pensionaris van 's-Her- togenbosch en Johannes Baptista Verheijen, oud-voor zitter van den algemeenen Raad van het Departe ment der Rijnmonden, beheerd was, deed als eerste Nederlandsche Gouverneur Mr Carel Gerard Hultman, geboren te Zutphen 10 Juli 1757 in het Gouvernement zijn intrede. Deze was een man van ongemeene be gaafdheid en van indrukwekkende welsprekendheid. Hij overleed te 's-Hertogenbosch 7 Maart 1820. Hem volgden onderscheidenlijk op als gouverneurs van Noord-Brabant de Vlaming Mr B. J. baron Hol voet in 1820, Jhr Everard van Vredenburch in 1823, Mr Alexander Francois Ghislain, Burggraaf van der 115

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 141