1744)» overleed in 1746 in Hessen; 14e. Rijnhard van Reede, Heer van Ginkel (1746), stierf te Berlijn in 1747; 15e. Johann Karei Smissaert, heer van Sanden- burg (1747). Hij overleed in Augustus van dat jaar. 16e. Isaac baron van Cronström, heer van Nemelaer (1747). Na de minder fortuinlijke verdediging van Bergen op Zoom werd deze, hoewel reeds zeer hoog bejaard, tot militair gouverneur van 's-Hertogenbosch benoemd. Hij overleed 13 Juli 1751 en werd te Oister- wijk in de toenmalige Protestantsche kerk begraven; 17e. Lodewijk Ernst Hertog van Brunswijk Wolfen- buttel, bijgenaamd de „Dikke Hertog" (1751). Tijdens zijn gouverneurschap bracht de stadhouder Prins Willem V, bij gelegenheid van zijn meerderjarig heid, in 1766 een bezoek aan 's-Hertogenbosch en nam zijn intrek in het Gouvernementshuis. Kort daarop zou dit gebouw een zeer belangrijke gedaanteverandering ondergaan en het uiterlijk aanzien geheel in den smaak- vollen stijl van het einde der i8eeeuwworden verbouwd. In Augustus 1766 namelijk had de „Commissie langs de Maze" zich bij haar jaarlijksche inspectie overtuigd van de reeds eerder gebleken bouwvalligheid van het Gouvernementshuis. Naar aanleiding daarvan viel op het einde van dat jaar in den Raad van State, die het bewind voerde in de militaire zaken en over de Generaliteitslanden, het besluit tot een ingrijpende herstelling van het inwendige en tot vernieuwing van den gevel. Het aanvankelijk plan voor een betrekkelijk bescheiden facjade werd vervolgens vervangen door een ontwerp voor een geheel natuursteenen gevel, hetgeen aanleiding bleek te geven tot een volkomen vernieuwing van het gebouw, waardoor een meer har monische oplossing van het front mogelijk werd. De ontwerper van dit plan was Pieter de Swart. De 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 135