Meermalen is, niet geheel ten onrechte, de bewering geuit, dat 's-Hertogenbosch meer gelijkt op iedere stad tusschen de Maas en Marseille gelegen, dan op Delft, Utrecht of Gouda. Inderdaad, de Maas vormt nu eenmaal een cultureele grens tusschen Noord- en Midden-Nederland (Brabant, Limburg en Zeeland)Daar wonen menschen van een ander slag. Nederland heeft elf provincies, Holland heeft er acht. Op de plaats door het gouvernement met aanhoorige gebouwen en erven thans ingenomen, stond vóór 1609 een mannenklooster van de orde der Bogarden. Onder den naam van Bogarden, Begarden of Beggarden be greep men eertijds een vereeniging van rechtschapen jongelieden, die wel geen kloosterhabijt droegen, doch een genootschap vormden, dat door handenarbeid den kost verdiende en een godvruchtig leven wilde leiden. In 1319 maakten de Bogarden te 's-Hertogenbosch een vereeniging uit van wevers en andere werklieden. Zij kochten in 1398 een huis ter plaatse waar nu het Gouvernement staat, waarin zij woonden onder ge hoorzaamheid van een superior en in hun midden een seculieren Priester opnamen om de Godsdienst oefeningen te leiden. In 1439 namen zij het geestelijk gewaad aan en lieten in 1515 hun handwerk het lakenweven varen, waarna zij tot de professie van den derden regel van de orde van St Franciscus overgingen. Door den tegenspoed der tijden was dit convent in 1584 geheel verlaten, waarna hetzelve door de Pauselijke autoriteit werd overgegeven aan de Bagij- nen van Rosmalen, doorgaans St Annaborgh ge naamd, der orde van St Augustinus, wier klooster door baldadigheid van soldaten was verbrand. In 1610 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 132