De achtergevel en de gevel der galerij, die het hoofd gebouw met de achtergebouwen verbindt, zijn ont worpen door Jacob Roman, die tevens het plafond van de raadzaal vormen gaf. Roman was bouwmeester van den Koning-stadhouder Willem III. De toren behoort niet tot de verbouwing van 1670. Deze was reeds 20 jaren tevoren opgetrokken naar de teekeningen van Jacob van der Lee en Adriaan Cornelisse van der Sterren. Aan het einde van de hal bevindt zich de met kolommen en balustraden omgeven vierschaar voor de behande ling der civiele en crimineele zaken door den Schepen stoel. Zware sleutelstukken ondervangen de moer- binten, waarop kinderbalkjes zijn gelegd. Het tegenwoordige stadhuis is ruim voorzien van fraaie meubilering „de 1'époque", in den loop der tijden aangeschaft, die het stadhuis tevens tot een aan kunst schatten aantrekkelijk museum maakt. In de hal staan vier kleine kanonnen, in 1580 door Jean de Challengie gegoten en in 1594 door Adolf van Cortenbach, Heer van Helmond, commandant van 's-Hertogenbosch in bewaring gegeven. Het is heel gelukkig, dat de Heer van Helmond deze sierlijke wapenen nooit heeft teruggevraagd en 's-Hertogen bosch zich van den aangenamen plicht van bewaar- neming nog steeds ongestoord mag kwijten. Op Theodorus van Thulden, die in de ateliers van Rubens een belangrijk man was, is diens vaderstad met recht trotsch. Zeer fraaie schilderstukken van zijn meesterhand versieren de stadhuiszalen. In de raad zaal zijn als schoorsteenstuk de eendracht en de gerechtigheid afgebeeld (1646). Voor een raadzaal kan men zich bezwaarlijk schooner emblemata denken. 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 125