vermeld. Zij bestond uit een kern van gezworen broe ders, allen leeken, die de tonsuur droegen, strenge vastendagen hielden en dagelijks het bidden der kleine getijden volbrachten. Gijsbertus van der Poorten legateerde in 1483 een huis aan deze Broederschap, later bekend als de Lieve Vrouwe Poort, thans in den volksmond het Zwanen- broedershuis geheeten. Van 1535 dateerde de Frangois I-gevel, die in 1846 door den huidigen werd vervangen. Deze Broederschap, die een zeer groot aantal leden ook buiten 's-Hertogenbosch telde, liet omstreeks 1492 ter Noordzijde van de St Janskerk een kapel, de z.g. „Hooge Kapel" aanbouwen, waar zij hare Godsdienst oefeningen hield, die werden opgeluisterd door ver maarde van elders ontboden zangers. De Antiphonaria, die de keur der boekerij der Broeder schap vormen, leggen getuigenis van de muzikale prestaties af. Jeroen Bosch zou de glasramen der kapel ontworpen en het altaar van kostelijke schilderwerken voorzien hebben. Na de reductie der stad in 1629 bleef van de religieuze instellingen alleen de Illustre Lieve Vrouwe Broeder schap, waarvan Willem van Oranje lid was, in stand. In 1642 werd de religieuze grondslag der Broederschap gewijzigd in dien zin, dat op aandringen van den stadsgouverneur Jan Wolfert van Brederode van de 36 Broeders de helft tot de Roomsch Katholieke en de andere helft tot de gereformeerde religie zou be- hooren, waardoor het godsdienstig element, de ver eering der H. Moeder van God, kwam te vervallen en haar werkkring beperkt bleef tot het beoefenen der weldadigheid. Thans bestaat de Broederschap uit 36 Broeders. De oudste 8 vormen als Proosten het bestuur, van elke 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 11