een krachtig en rijzig accent. De tympan vertoont het stadswapen. Daaronder beweegt zich een kostelijk spel van strijdbare ruiters, die door het uurwerk bij den uurslag in beweging komen. „Dit 's Heeren Huys (Stadhuis) heeft een schoonen „gevel en bequame tooren ende daarop een Horlogie „met eenen voorslagh ende loopen in 't slaen van de „Kloek twee ghemaakte Ruyters teghens malcanderen „ende staan twee anderen als scheytsluyden toe ende „kyeken, dat almede eenigh vermaeck geeft voor die „het noyt gesiehn heeft". De volksmond noemt dit spel „De Perdjes". In razende vaart rijden met gevelde lans de ruiters elk uur op elkander in. Doch telkens wordt het doel gemist. Daar deze ruiters na iederen aanval ongeveer 60 minuten krijgen om op adem te komen voor een volgenden aanval, zet zich dit gevecht elk uur opnieuw met onverflauwde kracht voort. Twee trompetters wor den verondersteld het signaal voor den aanval te geven. Dit ruitergevecht trekt dagelijks de aandacht van inwoners en vreemdeling. De ontwerpers hebben nog steeds succes van den opzet dezer mechaniek. Wat leven we toch in een saaien tijd. De menschen waren vroeger veel vindingrijker en amusanter. Zoo heeft Venetië op de Piazza St Marco zijn „Hor- logio". Elk uur slaan twee stoere knapen met groote hamers op een geweldige klok. In den klokketoren te Monnikendam trekt elk uur een Gavalkade langs en blaast er een op een trompet, of doet alsof. Zooiets brengt kleur en leven aan de dagelijksche bezigheden, evenals dit het geval is met onze zingende klokketorens, die ieder uur voor een vroolijk wijsje zorgen. Wat geeft de windvaan op het stadhuis (Paleis) te Amsterdam al niet voor schoons te zien. Het is een 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 117