destination, et sera mise de suite, avec scs depen dances, a la disposition de 1'Eglise de Bois-le-Duc. Door Koning Willem I werd bij besluit van 11 Decem ber 1816 de St Janskerk definitief aan de Katholieken toegekend. Een som van f 60.000,moest in 's Rijks kas worden gestort. De Staat zou op Rijkskosten een kerk voor den Hervormden Eeredienst doen bouwen, waar voor een terrein in de Kerkstraat werd gekozen. De Bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr Joh. Zwijsen, benoemde in 1858 een commissie om de restauratie werken der St Janskerk ter hand te nemen. Sedertdien is ongeveer 21/2 millioen gulden aan de uitwendige restauratie besteed door jaarlijksche sub sidies van het Rijk, de Provincie, de Gemeente, het Bisdom en de Kerkfabrieken, alsmede door giften van particulieren en inzamelingen. Momenteel draagt het Rijk 100 aan subsidie bij van het totaal, dat uit anderen hoofde voor de uitwendige restauratie wordt bijeengebracht. De eerste architect, die met de restauratiewerken werd belast, was de Heer S. L. Veneman, die werd opgevolgd door den Heer L. Hezenmans. Sedert 1909 is de leiding der restauratiewerken in handen van den Rijksbouwmeester b.d. den Heer H. van Heeswijk, die andere banen op het gebied der restauratie zou gaan betreden en van wiens werk door de Rijkscommissie van toezicht, bestaande uit de Heeren Prof. A. W. M. Odé, Dr A. Pit en Prof. L. O. Wenckebach, werd ge tuigd, „dat dit thans het oorspronkelijk middeleeuwsche „evenaart". Met den in 1946 overleden Heer Van Heeswijk hebben de opzichters wijlen de Heer H. Goossens en zijn opvolger de Heer F. van Dongen, alsmede de uitstekende beeldhouwers J. G. Goossens 9i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 111