St Jan Evangelist, is gewijd, geeft door twee deuren toegang tot de kerk. Op oude hooge deuren stonden twee opschriften ge sneden in verheven letters, omtrent zes duim groot: ,,Ihs (Jezus) wi vertrauwen, datstu my Bistant, wante ,,wi wrochte (arbeidden) tot U eere". Dit is het smeekgebed der arbeiders van de bouwloods gedurende hun arbeid, dat zich voortzette op de tweede deur „Ihesu, Heer der werelt, wilt vergeefe mi. Mijn ver losser sijt Ghi". Het is de bedoeling van den architect H. van Heeswijk dit schoone gebed op de vernieuwde deuren weder te doen aanbrengen. Wanneer men zich nu afvraagt, hoe het mogelijk was alleen in de middeleeuwen zoo kostelijke kathedralen te bouwen, dan is daarop geen ander antwoord te geven, dan dat de drang van hart en ziel van geheel een volk, dat met de gevoelens dier gebedswoorden vervuld was, daartoe alleen de krachten kon geven. In 1629 werd de St Janskerk aan de uitoefening van den Katholieken Eeredienst onttrokken en voor dien van den Hervormden in gebruik genomen. Bij zijn bezoek aan 's-Hertogenbosch op 8 Mei 1810 bood een deputatie der Katholieke ingezetenen aan Keizer Napoleon een verzoekschrift aan, om de St Janskerk wederom ten gebruike van den Katho lieken Godsdienst beschikbaar te willen stellen. Toen de keizer vroeg: ,,De combien est la majorité?" luidde het antwoord: ,,De quatre cinquièmes, Sire!" waarop met „Vous 1'aurez" de beslissing volgde, bevestigd door het keizerlijk decreet van 8 Dec. 1810, geteekend op de Tuileriën, waarvan art. 1 luidde: L'ancienne Cathedrale de Bois-le-Duc est rendue a sa première 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1950 | | pagina 110